![Yılın Fotoğraf Lideri EÇFOD'tan](https://www.ecfod.org.tr/imgs/950x534x2/okanyilmaz_3.png)
Fotoğraf sanatının öğrenilmesini, yaygınlaşması ve gelişmesini sağlamak, amatör fotoğraf sanatçıları arasında yakınlaşma, dayanışma oluşturmak, kişiliklerin ve becerilerin geliştirilebileceği kültür ve sanat ortamını hazırlamak için 2013 yılında Kütahya’da kurulan EÇFOD’tan büyük bir başarı geldi.
Türkiye Fotoğraf Ligi, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerini temsil eden fotoğraf dernekleri veya kulüplerinin oluşturduğu takımların, bir sezon içerisinde birbirleriyle yarıştıkları bir fotoğraf yarışması sistemi. Fotoğrafçı sayıları 6 ile 10 arasında değişiklik gösteren takımlar, 8 aylık lig süreci boyunca bu maratonda yer alırlar. Her ay takımların sunduğu fotoğrafları 5 adet jüri değerlendiriyor. Bu jüri; profesyonel fotoğrafçılar, akademisyenler, fotoğraf eğitmenleri ve fotoğraf duayenlerinden oluşuyor.
2016 yılının başında Türkiye Fotoğraf Liginin duyurusu yapıldığında, Kütahya’yı temsil etmek üzere Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği (EÇFOD) olarak 10 kişilik bir takım kuruldu. Takımın liderliği, o dönemde EÇFOD’un Yönetim Kurulu Başkanı da olan AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanlı fotoğraf sanatçısı Okan Yılmaz tarafından yapıldı. Takımda, İsmail Tuncalp, Zafer Yıldız, Zekeriyya Akbaş, Ahmet Başer, Salih Günden, Hilal Kaplan, Efkan Oğur, Osman Özdemir ve İrem Arat isimli EÇFOD (Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği) üyesi fotoğraf sanatçıları yer aldı.
Sekiz ay boyunca çok çetin bir mücadele gerçekleşti. Yeni Kütahya’ya konuşan Okan Yılmaz, bu süreci şu şekilde anlatıyor: “Her ay EÇFOD olarak ilimizi temsilen yarışmaya göndereceğimiz fotoğrafları seçmek üzere bir havuz oluşturduk. Tüm arkadaşlarımız, ellerindeki en iyi fotoğrafları bu havuzda biriktirdiler. Yarışma takvimine göre fotoğrafları gönderme süresi gelmeden önce, kendi içimizde yaptığımız değerlendirme ve oylamalar ile göndereceğimiz 10 fotoğrafı seçtik. Daha sonra heyecanla jüri değerlendirmelerini beklemeye başladık. Her ay jüri sonuçları açıklandıkça, bir ara beşinci sıraya kadar yükseldik. Türkiye’nin hemen her yerini temsil eden çok güçlü 25 takımın katıldığı bu yarışmayı, 2016 yılı sezonunda 11. sırada bitirdik. Yarışmalar konusundaki tecrübesizliğimiz de göz önüne alınırsa ilk sezon için bu önemli bir başarıdır.”
Aynı yarışmada, Okan Yılmaz; 250 yarışmacı arasında fotoğrafları ile en yüksek puanı alan 20. Yarışmacı oldu. Diğer taraftan organizasyon komitesi, Okan Yılmaz’ı “Yılın Fotoğraf Lideri” ödülüne de layık gördü.
Okan Yılmaz, 2002 yılından bu yana fotoğraf ile hobi olarak uğraşmakta. 2011 yılında işi gereği Kütahya’ya yerleştikten sonra, 2013 yılında arkadaşları ile birlikte Kütahya Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği (EÇFOD)’u kurdu ve üç yıllığına kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Sanatçı, birçok zorlu kriteri aşarak ve yarışmalarda ödüller alarak AFIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı unvanını aldı. Halen, EÇFOD bünyesinde eğitimler vermekte, atölye çalışmaları yapmakta ve fotoğraf sanatı ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.
Link : http://yenikutahya.com/2017/03/18/yilin-fotograf-lideri-kutahya-ecfodtan/